Základní přehled o zahradničení

Při zahradničení je třeba mít na paměti, že je třeba začít v malém. Malý záhonek asi 5 nebo 10 metru čtverečních je ideální, je dost místa pro asi 30 rostlin. To vám dá možnost vyzkoušet si svůj zelený palec, a pokud zjistíte, že se vám zahrada líbí, můžete ji vždy rozšířit a výsadbu zvětšit.

Další věc, kterou budete chtít udělat, je vybrat místo. Zahradničení musí probíhat na místě, kam dopadá alespoň šest hodin slunečního světla. Snažte se držet dál od velkých stromů, které by vašim rostlinám braly vodu a živiny, a alespoň tři metry od plotů nebo budov. V horkém podnebí je dobré vybrat místo, které bude mít stín před částí intenzivního odpoledního slunce. Zdravou zahradu je možné mít i při deseti až dvanácti hodinách slunečního svitu, ale druh rostlin musí být přizpůsobivý. Půdu lze sice vždy vylepšit, ale místo s dobrou půdou je výhodou. Vyhněte se oblastem s kamenitou půdou, příkrým svahem nebo místům, kde stojí voda.

Příprava půdy a výsadba

Nyní přichází zábavná část: začněte kopat. Zahradničení není čistý koníček. Budete si muset trochu zašpinit nehty. Nejprve odstraňte kameny, odpadky a veškerou trávu a plevel, pak místo vykopejte asi metr hluboko. Hlínu urovnejte a v případě potřeby přidejte kompost nebo minerály. Pokud je vaše půda příliš kyselá, přidejte vápno; pokud je příliš písčitá, přidejte rašelinový mech. Rostlinám se bude dařit i v neutrální až kyselé půdě s trochou přidaného hnojiva.

Pokud si koupíte semena, zasaďte je podle návodu. Pokud vybíráte rostliny, vyberte ty se zelenými, zdravě vypadajícími listy a stonky a zdravými kořeny. Menší rostliny umístěte do přední části záhonu a větší rostliny do zadní části. Klíčem k úspěšnému začátku zahradničení je výsadba ve správný čas. Před výsadbou se ujistěte a počkejte, až skončí mrazy. Pokud sázíte semena, na obalu se obvykle dozvíte, kdy přesně je můžete vysadit, abyste dosáhli maximálního růstu.

Zalévání a péče o rostliny

Jakmile začnete a pustíte se do zahradničení, je pro růst rostlin nezbytné zajistit jim dostatek vody. Pokud máte jen několik rostlin, dobře funguje ruční zalévání. Dalšími možnostmi jsou postřikovače nebo zavlažovací hadice. Zalévání je účinnější v chladnějších částech dne. Množství potřebné vody závisí na typu rostliny, ale většina z nich potřebuje přibližně centimetr vody týdně. V nejteplejších obdobích budou rostliny potřebovat zalévat přibližně třikrát týdně.

Výhody mulče a kompostu

Jednou z nejužitečnějších věcí, které lze do zahrady přidat, je mulč nebo kompost. Již několik centimetrů organického mulče zlepší úrodnost a pomůže půdě udržet vláhu. Jako mulč lze použít dřevní štěpku, posekanou trávu, listí, hnůj a jehličí.