Tipy pro zahradničení v kontejnerech pro každého

Každý z nás někdy viděl výstavu kontejnerových zahrad s květinami nebo zeleninou u přátel nebo v mateřském centru. Mnozí se mylně domnívají, že to stálo hodně úsilí nebo že to dělali profesionálové. To však zdaleka není pravda. Kontejnerové zahrady jsou stejně snadné jako venkovní zahrady a v určitém ohledu jsou dokonce jednodušší na údržbu. Založit a pěstovat kontejnerovou zahradu může každý, kdo rád zahradničí, i ten, kdo má málo místa, dokonce i obyvatelé bytů. Krásnou zahradu si můžete vytvořit jen s několika tipy pro zahradničení v kontejnerech.

Začněte s plánem

Musíte vědět, co budete pěstovat, zda kontejnerovou zahrádku s květinami nebo se zeleninou. Možná se budete chtít zaměřit na bylinkovou kontejnerovou zahradu. Je důležité to vědět, abyste mohli vybrat správnou velikost nádoby pro rostliny. Tipem číslo jedna pro kontejnerové zahradničení je zvolit nádobu, která má dostatečný prostor pro zeminu a rostliny. Rostliny révového typu budou potřebovat velký a hluboký květináč, aby mohly přerůst. Pokud plánujete velkou rostlinu, budete potřebovat širokou průchozí nádobu kvůli rovnováze. Čtěte dál, čekají vás další tipy pro zahradničení v nádobách.

Jednu věc je třeba mít na paměti: v nádobě, kterou používáte, musíte mít dostatečnou drenáž. Žádná rostlina nemá ráda „mokré nohy“.

Výběr vhodné půdy

Důležitý je také typ půdy, kterou v kontejnerové zahradě použijete. Většina odborníků na tipy pro zahradničení v kontejnerech tvrdí, že byste měli používat zeminu do květináčů. Někteří zahrádkáři sice úspěšně používají zeminu z venkovních zahrad, ale nedoporučuje se to. Půda v květináčích se upřednostňuje hlavně proto, že se nezhutňuje a propouští více vody ke kořenovému systému během vegetačního období. Zde je důležité provést určitý průzkum a vysadit společně podobné rostliny. Skupiny rostlin by měly zohledňovat potřebu vody, slunce a hnojení.

Správné zalévání

Důležitým tipem pro zahradničení v nádobách je věnovat pozornost potřebám rostlin na zalévání. Pokud je u vás velké horko a vaše kontejnerová zahrádka je venku na terase, budete muset zalévat denně. Pokud se do kontejnerového zahradničení pouštíte poprvé, vybírejte rostliny odolné vůči suchu. Rostliny v kontejnerových zahradách nemohou dosáhnout na jiné cesty zásobování vodou, takže je na vás, abyste zajistili, že nebudou mít žízeň.

Péče o rostliny a prevence škůdců

Svou kontejnerovou zahrádku si zamilujete, ale rostliny vydrží jen tak dlouho. Pokud rostliny, které pěstujete v kontejnerové zahradě, přestanou být produktivní, vyměňte je. Při kontejnerovém zahradničení je na vás, jak budou vaše zahrádky kvést. Je pravda, že s rostlinami můžete manipulovat tak, že je přemístíte nebo přenesete z interiéru do exteriéru nebo naopak.

Na jednu věc si však musíte dát pozor, a tou jsou škůdci. Pokud najdete nádobu, která je napadena škůdci, okamžitě ji izolujte a ošetřete. Nepoužívejte na rostliny drsné chemické prostředky. Pokud se jedná o vnitřní kontejnerovou zahradu, mohly by chemikálie ublížit domácím zvířatům nebo dětem. Zde je přírodní pesticid, který udrží brouky pod kontrolou:

V nádobě smíchejte 1 lžičku prostředku na mytí nádobí a 1 šálek rostlinného oleje. Silně protřepejte. V prázdné lahvičce s rozprašovačem smíchejte 2 čajové lžičky této směsi a 1 šálek vody. Používejte v desetidenních intervalech (nebo v případě potřeby častěji), abyste rostliny zbavili blanokřídlých, roztočů, mšic, šupinatců a dalších škůdců.

Jakmile jednou zasadíte jednu kontejnerovou zahrádku, budete se těšit, až založíte další.