Nejčastěji se setkáte s onemocněním známým jako „hnědá hniloba„. Jedná se o plíseň, která se objevuje na mnoha zbytcích plodů po skončení sezóny sklizně. Nejenže na zbytcích plodů vypadá nechutně, ale může se vrátit i na novější plody, takže jsou nepoživatelné (pokud si na houbách nepochutnáváte). Abyste tomuto neduhu předešli, měli byste stromy často prořezávat, abyste podpořili dobrou cirkulaci vzduchu. Hromadění vlhkosti je hlavní příčinou hnědé hniloby. Po skončení sklizně byste také měli zlikvidovat všechny zbytky plodů na stromě nebo na zemi.
Cytosporózní rakovina
Cytosporózní rakovina je nechutná tmavá, měkká oblast na větvích stromů. Dřeň vystupuje skrz kůru spolu s velkým mozolem. Patogen, který tyto rakoviny způsobuje, se do stromu obvykle dostává staršími ranami. Pokud ořežete všechny výhony, které se objeví na konci léta, budou mít rakoviny ve stromu těžší dát o sobě vědět. Při prořezávání vždy nechte rány přirozeně zahojit a nepoužívejte obvazy na rány, které lze zakoupit v zahradnictvích. Zjistil jsem, že ty obvykle v žádné situaci příliš nepomáhají a slouží pouze k tomu, aby strom vypadal nepřirozeně.
Černý uzel na švestkách
Ti, kdo sázejí švestky, se mohou potýkat s něčím, čemu se říká černý uzel. Příznaky černého vrubu jsou drsné nádory nebo výrůstky, které jsou vidět na větvích stromu. Pokud některý z nich spatříte, měli byste okamžitě odříznout větev, na kterou se přichytil. Pokud větve obvykle používáte na mulčování, pro tento případ to nedělejte. Tato choroba může snadno znovu proniknout do stromu, pokud je v určité vzdálenosti.
Třešňová listová skvrnitost
Téměř každý, kdo někdy udržoval třešeň, se setkal s „třešňovou listovou skvrnitostí„. Obvykle se projevuje tehdy, když se na zemi nahromadí staré odumřelé listy. Prevence této choroby je poměrně snadná. Stačí, když budete poměrně pečlivě shrabovat všechno listí, které ze stromu spadne. Pokud jste již zpozorovali příznaky této choroby, měli byste veškeré shrabané listí zničit. Pokud ne, můžete je použít jako mulč.
Sklizeň a sběr plodů
Když vaše plody dozrají a jsou připraveny ke sklizni, měli byste být se sklizní vždy zcela hotovi do dvou týdnů. Nejlepší je denně chodit ven a sbírat všechny nové zralé plody spolu s těmi, které ze stromu spadly nebo začínají na stromě hnít. Tímto postupem zabráníte tomu, aby se včely a vosy staly na vašem stromu příliš závislé na výživě.
Prevence a péče o ovocné stromy
Pěstitelé ovocných stromů se neustále potýkají s chorobami a škůdci, kterých se musí obávat. Pokud však přijmete vhodná opatření, můžete se většině z nich vyhnout. Měli byste se také podívat na případné choroby, které postihly vaši oblast, a snažit se přijmout opatření, abyste i těmto chorobám předešli.