Motýli patří do čeledi hmyzovitých a mají 3 páry nohou, mají článkované tělo a dva páry křídel. Přestože jsou členy hmyzí čeledi a nesou stejné znaky jako ostatní hmyz, motýli obecně lidi označují tam, kde většinu hmyzu ne.
Proč jsou motýli tak jedineční? Jeden z rozlišujících důvodů lze nalézt při zkoumání životního cyklu motýlů. Motýli procházejí procesem metamorfózy: výraznou proměnou z vajíčka v motýla.
Životní fáze motýla
V důsledku metamorfózy procházejí motýli řadou čtyř velmi odlišných změn životního typu.
Mezi tato čtyři stádia patří: vajíčko, larva, kukla a dospělý jedinec.
- Stádium vajíčka – začátek života motýla. Vajíčko je produktem rozmnožování dospělců a je kladeno na listy stromů lepkavou hormonální látkou dospělce.
- Stádium larvy – typický vzhled housenky. Většinu života stráví larva přijímáním potravy a první potravou je obvykle její vlastní skořápka. V důsledku neustálé konzumace se motýl zvětší několikatisíckrát. Než postoupí do další fáze, vytočí hedvábný polštářek. V této fázi ještě není dospělý a není schopen se rozmnožovat.
- Stádium pupeny – připomíná drobný kožovitý váček. Kukla je známá také jako kukla a je výsledkem „zakuklení“. Při přeměně ze stádia larvy se motýl vymaní ze svého exoskeletu tím, že se vykroutí z kůže. Na spodní straně břicha se objeví ostnitý přívěsek, který se nazývá kremaster. Motýl spojí kremaster s hedvábným polštářkem a zavěsí se na něj, aby si odpočinul. Je vidět mnoho částí těla včetně křídel, břicha, nohou a očí.
- Stádium dospělosti – známé jako dospělý motýl.
Časová délka vývojového cyklu motýla se liší druh od druhu a podnebí od podnebí. Je známo více než 150 000 druhů, většinu z nich však tvoří můry.